Požár – Černá Hora

Datum: 23. 5. 2012

Popis události:

Požár byl hasičům nahlášen ve 13.49 hodin jako hořící les na ploše zhruba 100 krát 100 metrů. Při příjezdu prvních jednotek už oheň zasáhl plochu 150 krát 100 metrů a ve větru se poměrně rychle šířil do okolí. Proto byl vyhlášen druhý, a později i třetí stupeň požárního poplachu. Naše jednotka prováděla hašení pomocí dvou „C“ proudů a pomocí CAS 20 Tatra kyvadlovou dopravu vody. Při třetí cestě na čerpací stanoviště v Lažanech jsme měli defekt na levé zadní pneumatice.

Oheň se podařilo dostat pod kontrolu ve 14.52 hodin, likvidaci požáru hasiči ukončili v 17.32 hodin. Požár zasáhl mladý smrkový porost na ploše zhruba 2,5 hektaru. Škodu na majetku Lesů ČR vyšetřovatel HZS JmK podle předběžného odhadu vyčíslil na 300 tisíc korun. Les zřejmě začal hořet v důsledku úderu blesku při úterní bouřce.

Požár likvidovaly jednotky ze stanic v Blansku a v Boskovicích, a dobrovolné jednotky z Černé Hory, Bořitova, Lysic, Rájce, Lipůvky, Doubravice nad Svitavou, Svitávky, Petrovic a Lažan. Ze základny na letišti v Brně-Tuřanech vzlétl policejní vrtulník s hasiči na palubě, vybavený hasícím bambi vakem.

Hasiči, kteří zasahovali:

Mazal Z., Mazal J., Foret S., Foret J., Dvořáček J.