TFA Lysický Kabrňák

Jak to celé zažalo

TFA – Toughest Firefighter Alive, v překladu „Nejtvrdší hasič přežije“ je závod v silových hasičských disciplínách. Myšlenka na uspořádání tohoto závodu v Lysicích vznikla již v roce 2010, kdy jsme potřebovali něčím zakončit sezónu. První závod TFA v Lysicích se tedy konal v listopadu roku 2010 v parku před hasičskou zbrojnicí a byl pouze pro lysické hasiče. Prvním nejtvrdším hasičem se stal Pavel Sehnal. V dalším jsme lysické TFA zopakovali s lehce pozměněnými disciplínami opět v parku před hasičkou. Vítězem se stal Aleš Bohanus.

Protože TFA neztrácelo na oblibě, bylo jasné, že závod bude pokračovat i v roce 2012. Když se blížil podzim a s ním i třetí ročník závodu, ozvalo se nám několik hasičů z Olešnice a Brťova, jestli by se nemohli také závodu zúčastnit. Závod proběhl opět v parku před hasičkou a poprvé v něm závodili i hasiči z jiných sborů. Titul nejsilnějšího hasiče ale zůstal v Lysicích a závod vyhrál Aleš Bohanus.

Previous Image
Next Image

V roce 2013 předběžný počet závodníku neustále narůstal, proto již nebylo možné závodit v parku a lysické TFA se přesunulo do areálu koupaliště. Většina podobných závodů bývá vždy zakončena výběhem do nějaké výškové budovy nebo rozhledny, žádná taková dostupná budova ale v Lysicích není. Od koupaliště se ale zvedá pahorek, na kterém jsme vysekali okruh a tak i lysické TFA získalo závěrečnou nejnáročnější část závodu. Vítězem se opět stal Aleš Bohanus.

Previous Image
Next Image

Pátý ročník jsme se již rozhodli uspořádat plně otevřený všem, kdo se chtěli závodu zúčastnit. Startovní listinu jsme ale omezili na maximálních 50 závodníků v mužské kategorii. Tento ročník již měl 100% charakter závodu. Startovní listina byla plně obsazena a to dokonce i s mezinárodní účastí. Zazávodit si přijeli i kolegové ze Slovenska. Vítězem se stal Tomáš Máca z SDH Brno – Slatina. Poprvé se závodilo i v kategorii družstev, kterou vyhrálo domácí družstvo a tak alespoň nějaké vítězství zůstalo v Lysicích.

Šestý ročník proběhl v roce 2015 a byl opět plně otevřený pro všechny. Nově byla možnost i pro děti zasoutěžit si a vyzkoušet si dětské TFA. Titul Kabrňáka se po výhře Aleše Bohanuse opět vrátil do Lysic.

Zatím poslední 7.ročník probíhal jako předchozí ročníky. Samozřejmě nemohl chybět koncový výběh na kopec „smrťák“ a závěrečná skupinová disciplína na vodě v našem koupališti. Tento ročník byl trochu ovlivněný špatným počasím, ale po pár přeháňkách se naštěstí umoudřilo. Vítězem se stal Aleš Bohanus a pohár tak opět zůstal v Lysicích.

Previous Image
Next Image

Charakter závodu

Od samého začátku TFA v Lysicích bylo cílem disciplíny co nejvíce přiblížit podmínkám reálného zásahu. Proto například do první etapy závodníci nastupují v civilním oblečení a po odstartování první etapy se musí vyzbrojit do zásahového a až poté začnou plnit disciplíny. Další specifikum soutěže je, že se disciplíny každý rok mírně liší, protože ani žádný opravdový zásah není nikdy stejný. Přesné složení disciplín neznají dopředu ani lysičtí závodníci, až na velitele lysické jednotky, který trať rozestaví až v den závodu.

Všechny články a aktuality z lysického TFA najdete pod štítkem na tomto odkazu.