Likvidace následků bouřky 20. června 2022

V pondělí 20. června 2022 se v odpoledních hodinách přes blanensko opět prohnala bouřka doprovázená velmi silným deštěm, který zasáhl také Lysice a okolí.

K první události jsme vyjížděli krátce po 14. hodině a to do Drnovic, kde voda začala zatápět okolí jednoho z domů a to především garáž a suterén. Na místo jsme vyjeli s CAS 2O Tatra a DA 12 Avia a spolu s JSDH Drnovice, HZS PS Kunštát a PS Blansko jsme prováděli čerpání vody a vyproštění zaplaveného automobilu z garáže.

Od této události jsme následně odjeli do Lysic, kde voda valící se z kopce začínala zaplavovat budovy v zahrádkářské kolonii u základní školy. Na místě jsme prokopali strouhu a spolu s uživateli přilehlých pozemků provedli zahrazení míst, kudy voda na pozemky vtékala.

Během odpoledne jsme pak prováděli úklid naplavenin na porkovišti u základní školy, kde jsme si na pomoc přivolali nakladač Údržby městyse Lysice. Zbytek jednotky pokračoval s pracemi v Drnovicích.

Mimo tyto zásahy jsme se také museli vypořádat s problémy na naší vlastní stanici, kde přicpaná kanalizace způsobila vzestup vody v odpadu a ta se vyplavila odtokovými kanály v koupelně a úklidové místnosti.

K poslední události jsme vyjeli před 19. hodinou a to do Zákostelí, kde po dalším dešti začalo docházet k zaplavování dvoru kvůli přicpané kanalizaci a hrozilo rozlití vody do budovy. Naštěstí při našem příjezdu na místo déšť ustal a voda začala opadat dříve, než stihla způsobit nějaké škody. Náš zásah tak nebyl potřeba.