Požár hospodářského stavení v Černovicích

K náročnému zásahu jsme byli vysláni v pátek 20. září 2019 krátce před půl druhou odpoledne. Jednalo se o požár hospodářských objektů, který se rychle rozšířil také na přilehlou obytnou část hospodářského stavení.

Na místo jsme vyjeli s CAS 20 Tatra a DA Fiat. Prováděli jsme hašení v dýchací technice a následně rozebírání ohořelých konstrukcí, vyskladňování požárem poničeného materiálu a dohašování skrytých ohnisek. Na základu jsme se vrátili před desátou hodinou večer, tedy více jak po 8 hodinách.

Po takto náročném zásahu jsme mohli naplno vyzkoušet možnosti zázemí nové hasičské zbrojnice, protože všichni zasahující hasiči se z takového zásahu vrátí kompletně černí od sazí a popelu a velice ocení sprchu. Následně je potřeba uvést techniku do akceschopného stavu, tedy doplnit použitý materiál jako jsou hadice, dýchací technika a podobně, což už nemusíme provádět na ulici, ale v prostorné garáži a špinavé zásahové oděvy můžeme vyprat ve vlastní pračce.

Pohle při cestě k zásahu

Tisková zpráva HZS JMK

K požáru rodinného domu a sousedních stavení vyjíždělo v pátek odpoledne čtrnáct jednotek hasičů. Vyšetřovatel odhadl předběžnou škodu na 3 miliony korun.

Informaci o požáru střechy rodinného domu v Černovicích na Blanensku přijalo operační středisko hasičů krátce po 13. hodině. Po příjezdu prvních jednotek na místo si velitel zásahu z důvodu rychlého šíření požáru na další objekty vyžádal vyhlášení druhého stupně požárního poplachu. Hasiči proti plamenům nasadili celkem šest vodních proudů, přičemž hasební vodu dopravovali kyvadlově cisternami z nedaleké vodní nádrže. Požár tak dostali pod kontrolu před patnáctou hodinou.

Jednotky dále rozebíraly požárem zasažené střešní konstrukce a vyskladňovaly uložené seno a jiný požárem zasažený materiál. Průjezd obcí byl po dobu zásahu omezen. Po dvacáté hodině nahlásil velitel zásahu likvidaci požáru.

Jednotky svým zásahem uchránily hodnoty ve výši 2 miliony korun. Příčina vzniku požáru zůstává v šetření.

Na místě kromě požárních jednotek pomáhali i místní obyvatelé, kteří se účastnili evakuace požárem nezasaženého materiálu, úklidu a dále zasahujícím hasičům poskytli občerstvení.

Filip Venclovský
filip.venclovsky@firebrno.cz