Požár lesa u Býkovic

Ve středu 19. července 2023 v 15:00 jsme byli vysláni k požáru lesa o rozloze cca 20×10 metrů nad rybníky u obce Býkovice. 

Když jsme přijeli na místo, tak bylo hned jasné, že se jedná o požár většího rozsahu, než co říkalo první hlášení. Požár se totiž rychle šířil kopcovitým terénem. Velitel tedy vyhlásil 2. stupeň požárního poplachu a na místo se ihned vyžádal povolání letecké techniky. I tak se ale požár stále nedařilo lokalizovat a proto byl vyhlášen třetí stupeň požárního polachu a již bylo jasné, že se bude jednat o déletrvající zásah.

Na místě tak vznikl štáb velitele zásahu, bylo zřízeno mobilní operační středisko a byly povolány další podpůrné jednotky, jako například družstvo vybavené dronem pro monitoring prostoru, jednotky zajišťující týlové zabezpečení a zázemí pro odpočinek zasahujících hasičů. 

Díky zásahu letecké techniky, kdy policejní vrtulník Bell s hasícím bambi vakem na 900l vody vystřídal vrtulník Sikorsky UH-60 Black Hawk s bambi vakem na 3000l vody se podařilo požár v 18:42 lokalizovat. Následně probíholo dohašování požáru a likvidace proběhla v 21:20. Požárem zasažená plocha byla cca 500×500 metrů.

Bylo ale jasné, že požářiště je potřeba dále střežit, proto na místě zůstala naše jednotka spolu s JSDH Černá Hora. Část naší jednotky se vrátila na základnu, aby si mohli odpočinout a během noci vystřídat hasiče, kteří zůstali na místě. Na své základny také odjely ostatní zasahující jednotky.

Tento odpočinek ale netrval příliš dlouho, protože okolo 22. hodiny byl střežícími jednotkami zpozorován požár, který vypukl o několik desítek metrů dále od původního požářiště, který pravděpodobně způsobily odlétající žhavé částice během odpoledního požáru. Střežící jednotky zahájily zásah a na místo byly postupně povolány další jednotky a byl opět vyhlášen třetí stupěň požárního polachu.

Lokalizace tohoto požáru proběhla ve 23:59. Úplné dohašení pak proběhlo až v ranních hodinách. Protože se ale stále objevovaly skrytá ohniska na celém požářišti, tak hlídání požářiště a dohašování ohnisek bylo ukončeno až v pátek 21. července v odpoleních hodinách, kdy přes požářiště prošla bouřka.

Naše jednotka na místě zasahoval od vzniku požáru ve středu 19. července 2023 v 15:00 do čtvrtka 20. července do 9:30. Několik dalších hodin ale bylo potřeba k umytí veškerého použitého materiálu, doplnění materiálu do aut a vyprání a údržbě ochranných obleků, přileb, bot,..

https://www.pozary.cz/clanek/273810-treti-stupen-poplachu-byl-vyhlasen-pri-pozaru-lesa-u-obce-bykovice-hasit-pomahal-vrtulnik-black-hawk/#1214

Video HZS JMK

 

Požár lesa Býkovice - 2023

DCIM100MEDIADJI_0005.JPG
DCIM100MEDIADJI_0005.JPG
DCIM100MEDIADJI_0011.JPG
DCIM100MEDIADJI_0011.JPG
DCIM100MEDIADJI_0012.JPG
DCIM100MEDIADJI_0012.JPG