Orkán Herwart zaměstnal i nás

Orkán Herwart zaměstnal hasiče napříč republikou. Počet výjezdů k technickým událostem byl o 4589 % vyšší, než je dlouhodobý denní průměr.

V Jihomoravském kraji bylo za neděli celkem 821 událostí. V okrese Blansko 116 z toho 5 výjezdů měla naše jednotka.

90% všech výjezdů se týkalo odstraňování popadaných stromů a větví. Naše jednotka byla povolána už ve 2 hodiny ráno, kdy se jednalo o spadený strom mezi Lysicemi a Štěchovem. Poté jsme měli chvilku odpočinek, než orkán ukázal svoji sílu. Další výjezd byl okolo 11 hodiny a to opět na strom, který blokoval průjezdnost za obcí Býkovice směrem na Dlouhou Lhotu. Poté byla naše jednotka odvolána k dalším stromům u obcí Bedřichov a Kunice. Během přejezdu ale jednotka nacházela popadané stromy a větve, které likvidovala. Celkem bylo pořezáno 11 stromů a jednotka se na svoji základnu vrátila něco málo po 16 hodině.

Hasiči byli také často voláni k poškozeným střechám, kdy vítr odnesl část střešní krytiny nebo oplechování. Tyto situace byly vždy velice nebezpečné, protože utržené části střešních krytin ohrožují zdraví lidí, kteří se pohybují venku. Oplechování se uvolnilo i na jedné střeše rodinného domu v Lysicích. Zde naše jednotka za pomocí lezecké výstroje vylezla na střechu a uvolněné plechy zabezpečila.

Jen pro představu co zažili operátoři na tísňových linkách hasičů. Během neděle odbavili přes 30 000 hovorů. Během jediné hodiny ve špičce bylo odbaveno více než 5 000 hovorů.